Novoročný príhovor prezidentky SR

Výber z príhovoru

Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

prajem vám na prahu nového roka veľa zdravia, spokojnosti a porozumenia.

V náročných časoch, ktoré žijeme, aj naša nádej býva konfrontovaná s tvrdou realitou. Zažili sme v nich až príliš veľa kríz, ktoré boli zdrojom neistoty a ktoré mnohých postavili do zložitých životných situácií. Zažili sme množstvo politických konfliktov, troch predsedov vlády, ostrú predvolebnú kampaň a predčasné voľby. Bol to bez pochýb náročný rok, plný zmien, očakávaní, ich napĺňaní, ale aj sklamaní.

Azda najväčšiu zmenu priniesli predčasné voľby. K demokracii patrí aj striedanie vlád. Voľbami sa však nevymieňa spoločnosť a nesmú sa meniť demokratické hodnoty, na ktorých je založená.

Preto ochraňujme a presadzujme naše ústavné demokratické hodnoty. Ochraňujme tiež inštitúcie, ktorých fungovanie je pre demokraciu potrebné. Či už ide o orgány vymožiteľnosti práva, slobodné médiá, či mimovládne organizácie.

S odstupom piatich rokov od svojho nástupu do funkcie som presvedčená, že jednou z najväčších bŕzd nášho rozvoja je nekultúrnosť, najmä v politike, a množstvo konfliktov v našej spoločnosti. Pre mnohých je to aj prekážka zotrvania na Slovensku a pre ďalších zase prekážka návratu domov.

Nie náhodou patrí k atribútom demokracie schopnosť vymieňať si názory a kultúrne komunikovať, rešpektovať iných ľudí hoci aj s odlišnými postojmi. Tieto vlastnosti a kvality sa ukázali byť nevyhnutným predpokladom pre to, aby ľudia dokázali vedľa seba existovať a tvoriť funkčnú spoločnosť. Sú to normy vytvorené rokmi vývoja.

Všetci potrebujeme viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasíme. Vlastne, najmä vtedy. Lebo stále oproti nám stojí človek, lebo všetci patríme do spoločnej ľudskej rodiny. Ľudia nesmú cítiť ohrozenie, ale istotu a spolupatričnosť k svojej komunite, k svojmu okoliu, aby dokázali spájať svoje schopnosti a sily.

Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

napriek ťažkým rokom, ktoré máme za sebou, sa potrebujeme pozerať do budúcna s nádejou. Počas takmer piatich rokov výkonu môjho mandátu som stretla tisícky ľudí, našich občanov. Boli to výnimočné príbehy, skvelé talenty, úspešné firmy, vynikajúci vedci, ľudia vo fabrikách, na dedinách, v mestách. A vždy, keď pri zahraničnej návšteve znela slovenská hymna, bola tam so mnou aj táto skúsenosť. Boli tam som mnou tieto nespočítateľné dôvody na hrdosť na Slovensko. Na krajinu pod Tatrami, ktorú ešte čaká dlhá cesta, ale ktorá už kus úspešnej cesty prešla.

Prajem Vám šťastný a úspešný nový rok!

3 odpovede na „Novoročný príhovor prezidentky SRs“

  1. Počúval som novoročnú omšu na STV. Zároveň dumal prečo stále nechodím do kostola. Pán čo tak pekne s pokorou vyzýva na dobrotu, je v mojich očiach len jeden dočasný spravovateľ obrovského cirkevného majetku. Nie je to “Arcibiskup” Bezák, ktorý chcel byť nemajetný a kresťansky ľudský. Musel odísť, aby všetci finanční sokolíci a herci cirkvi mohli pokračovať v nadobúdaní. Bohužiaľ i naplnenosť vrecák našich dočasných politikov a ich prisluhovačov je stále bezodná. Preto musíme ešte chvíľu počkať… Dokedy??

  2. ..z Biblie vieme, že Boh stvoril človeka na svoj obraz, ale mnohým Sokolom, hercom cirkvi a politikom by sa zišlo pripomenúť, že Boh nestvoril človeka ako náhradu za seba samého.

  3. Pravdou je, skoro polovica populácie na Slovensku rada vidí vodcov – kričiacich, vyhrážajúcich sa, ráznych, ukazujúcich svoju “silu” aj keď za tým všetkým je strach zo spravodlivosti a neskutočné vlastné ego. A to je krátka cesta. Ja len chcem, aby moje deti a vnúčatá mi nevytýkali, že čo sme vtedy vlastne robili, boli slepí alebo slaboši ? Lebo skôr ako o jednu generáciu tu zmena nenastane. Máme už za sebou 30 rokov a tak verím, že ešte 5-10 rokov a zmena pomali príde. Nesmieme však na ňu nečinne čakať a treba robiť všetko preto, pomáhať, aby už zmena nastala.
    PS
    Manželku som mal presídlenkyňu, ja som Slovák a ĎAKUJEM spolku zato, že tu, na portály, môžem prejaviť svoj nikomu neubližujúci názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.