Je tu Nový rok 2024

Milí čitatelia portálu !

Starý rok sa nám pomaly končí, ale nie je to koniec, ale začiatok niečoho nového. Vezmite si z neho všetky krásne zážitky a skúsenosti, ktoré ste zažili so svojimi blízkymi a preneste si túto nádhernú atmosféru do nasledujúcich mesiacov.  

Dovolte krátke zamyslenie.

Je tu zasa nový rok,
tento je 2024., je vhodné si položiť otázku, ako vlastne vyzeral svet pred 1000 rokmi a čo tých 1000 rokov od roku 1024 do 2024 najviac svet charakterizovalo ?

Vtedy svetom lomcoval ranný stredovek. Vtedajšie svetové dejiny ovplyvňovali najmä dve dominantné kultúrne civilizácie – čínska ríša Sung a ríša islamu – ktoré ohrozovali samotnú existenciu kresťanskej Byzantskej ríše. Blížilo sa obdobie rozkolu medzi rímskym a východným kresťanstvom, križiackych výprav do Svätej zeme, vynájdenie kníhtlače v Číne pomocou štočkov, atď. Pokrok sveta naberal na obrátkach, ktorý za 1000 rokov zaznamenal neuveriteľné vedecké objavy, rozvoj techniky, kultúry, predlžovanie ľudského veku a končiace až prvým človekom na Mesiaci a fenoménom robotizácie, internetu a informačných technológií ako takých. To sú tie pozitívne znaky druhého tisícročia.

No mnoho bolo aj negatívnych. Stačí spomenúť fakt, že tento pokrok ruka v ruke sprevádzali vojny, hladomory, choroby pandemického razu, náboženská a národnostná neznášanlivosť, prírodné a živelné pohromy a neustála devastácia prírody a ovzdušia našej matičky Zeme.

Tak ako naši predkovia, pred 1000 rokmi netušili, čo bude o ďalších 1000 rokov, teda v roku 2024 a ďalej, tak ani my, terajšia generácia začínajúceho 3. tisícročia nedokážeme odhadnúť, čo bude o 1000 rokov v roku 3024.  Ak vôbec nejaká ľudská civilizácia na Zemi ešte bude. Isté ale je, že Raj na Zemi sa zrejme ani im nepodarí dosiahnuť.  Tak ako sa to nepodarilo žiadnej doterajšej civilizácii.

Ľudstvo sa síce za posledných viac ako 2000 rokov dostalo veľmi blízko k napĺňaniu vety z Biblie, že „Boh stvoril človeka na svoj obraz“, ale mnohým by sa zišlo pripomenúť, že „Boh nestvoril človeka ako náhradu za seba samého“. Čiže, mali by sme aj v roku 2024 žiť s predstavou toho, že rozum a slobodnú vôľu   sme dostali do vienka preto, aby sme ju využívali nielen pre svoje vlastné  telesné a duševné blaho, ale aby sme dobro šírili aj okolo seba. Možno, že takýto životný štýl nám pomôže čeliť a odďaľovať číhajúce hrozby, ktoré ľudstvo  doteraz vždy sprevádzali.

A tak mi prosím dovoľte, nám všetkým, v roku 2024  a ďalej, popriať život bez  vojen, hladu, chorôb,  prírodných a živelných pohrôm, devastácie prírody a ovzdušia našej matičky Zeme. A ak si budeme vážiť aj jeden druhého, potom nás dobro i šťastie iste dostihne tiež.

PS:

Aby sa Vám dobre silvestrovalo, pustite si riadne nahlas:

4.diel: https://youtu.be/8W97IMW72XQ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.