Poskytnime 2% z daní za rok 2022

       V Galante,10.01.2023

Vážení priatelia,

ubehol ďalší zdaňovací rok, dovoľte nám prosím, aby sme Vás opäť oslovili.

            Tak ako každý rok, aj teraz sa obraciame na vás s prosbou v rámci daňového priznania, o poukázanie sumy do výšky 2 % zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.  Spolok podal aj pre rok 2023 registráciu na 2(3)%.

Ako poukázať 2% percentá z dane z príjmu?

Ak ste zamestnaný
Požiadajte do 15. februára kalendárneho roka svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmu a nezabudnite uviesť, že chcete 2% z Vašej dane z príjmu asignovať pre oprávnené občianske združenie Spolok Slovákov z Maďarska. Požiadajte tiež svojho zamestnávateľa, aby Vám vyhotovil potvrdenie o zaplatení dane. Keď dostanete potvrdenie o zaplatení dane, vyplníte vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane a tieto dva formuláre pošlite alebo osobne doručte daňovému úradu v mieste vášho bydliska do 30. apríla kalendárneho roka.

Ak si podávate daňové priznanie sami (SZČO)
Vyplňte v „Daňovom priznaní“ konkrétnu časť venovanú z dane s názvom  „Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane“ (pril.12) z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona alebo Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov právnickej osoby, podľa toho, či podnikáte ako fyzická, či právnická osoba. Vyplnené daňové priznanie doručte vášmu daňovému úradu do 30. marca kalendárneho roka a uhraďte daň.

Pre poukázanie 2% z dane budete potrebovať tieto údaje do „VYHLÁSENIA o poukázaní podielu zaplatenej dane“ (je v prílohe DP) :
II.ODDIEL – ÚDAJE O PRIJÍMATEĽOVI

15 IČO:          37837567

16 Právna forma:  Občianske združenie

17 Obchodné meno: Spolok Slovákov z Maďarska

18 Sídlo, ulica: Bratislavská

19 Súpisné číslo: 1458/71

20 PSČ:  92401

21 Obec: Galanta

Všetkým, ktorí ste tak urobili v predchádzajúcom období úprimne ďakujeme.
Tešíme sa na Vašu podporu

S pozdravom

            RNDr. Eva Kmeťová
          predsedníčka  Spolku Slovákov z Maďarska

Nejasnosti, doplnenie článku a pod. uvádzajte v komentároch pod článkom. Ďakujeme.

Jedna odpoveď na „Poskytnime 2% z daní za rok 2022“

 1. Na našom webe “VYHLÁSENIE o poskytnutí 2% z dane” formuláre/tlačivá nenájdete, tie si treba, rovnako ako “Daňové priznanie” vyzdvihnúť z priehradky na Daňovom úrade, sú tam medzi tlačivami rovnako ako “Poučenie na vyplnenie DP k dani z príjmu FO”. Po vyplnení sa “VYHLÁSENIE” odovzdá spolu s DP Daňovému úradu /nie na každom úrade sa to vyžaduje/.
  Pre nás (SPOLOK), ako prijímateľa, je dôležité aby daňovník vyplnil v DPFOBv22_1 : XII.ODDIEL – VYHLÁSENIE o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO podľa §50 zákona.
  Požadované údaje o prijímateľovi (IČO, Obchodný názov) sú v článku na Webe.
  Pozor nato: v DP je treba zaškrtnúť (x) súhlasím so zaslaním údajov prijímateľovi.
  Ostatné úkony to je už záležitosť DÚ, v “POUČENÍ” sa doslova píše: …”V prípade, ak daňovník vyjadrí súhlas zaškrtnutím políčka v tomto oddiele, správca dane je povinný v súlade s §50 ods. 8.zákona, oznámiť prijímateľovi označenie daňovníka, ktorý poukazuje podiel zaplatenej dane, a to jeho meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu”.
  Rovnako takto ako u SZČO sa to rieši u osôb v zamestnaneckom pomere. Tieto povinnosti nesie potom účtovník (zamestnávateľ) firmy.
  PS: zavesiť na Web sa to tlačivo nedá, jedine preposielať e-mailom na adresu, ale veľkosť a farba podkladu sa nedodrží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.