Slovenský Komlóš 275 ročný

Michal Hronec

S odstupom času

Moje rodisko
po založení,
ako orgovánový krík
rozkvitalo.
Deťom našim  k srdcu
prirastalo.
Všetky brázdy, úskalia,
prinášané  kráčajúcim  časom
mozoľnatou rukou,
pracovitosťou a súdržnosťou
úspešne ako  historické činy
do pamäti osady zapisovalo.


Vrtkavosťou času
rozleteli  sme sa
ako padáčiky semien
rozkvitnutej púpavy,
do  šíreho sveta.
To však naše  srdcia nezlomilo.
Neustále vraciame sa  v spomienkach
na miesto
kde pred 275. rokmi
korene naši  predkovia zapustili.


Aj dnes,
keď toto výročie zasvietilo
na obrazovke  histórie,
obraciame sa k Vám
rodáci milí,
aby sme Vás k svojeti
srdečným pozdravom,
s pevnou zlatou nitkou priviazali.

Pozdrav rodákom k 275. výročiu založenia osady od Miša Hronca z Bratislavy, člena Spolku Slovákov z Maďarska na Slovensku – 24. apríl 2021.

Fotogaléria z 270 výročia založenia tu: http://salib.rajce.idnes.cz/Slovensky_Komlos_270_rocny

6 odpovedí na „Slovenský Komlóš 275 ročný“

 1. Aprílové dni už tradične znamenajú pre Komlóšanov príležitosť zaspomínať a pripomenúť si dávne časy osídľovania Komlóša.
  K nám, rodákom, sa pripájajú aj naší potomkovia, ktorí sa rovnako radi vracajú na miesta svojich predkov. Rok 2021 rovnako ako 2020 je výnimkou, pandémia prekazila stretnutie. Nič stým nenarobíme, vydržíme, rok-dva v historickom ponímaní nič nezmenia.
  Aspoň touto cestou si pripomenieme výročie.
  Vďaka Michalovi za pekný verš.

 2. V prvom rade patrí poďakovanie mojím drahým priateľom z výboru nášho spolku.Paľkovi za milé slová, ktoré pripomínajú,ale súčasne oviežujú časy,veľké časy našich predkov ,ich kroky,ktoré smerovali pred 275 rokmi v čase “JURAJOVÝCH DNÍ”na Dolnú zem.No a môj brat Miško nikdy nesklame svojim poetickým slovom. Prihovorí sa srdcom tak, ako to vie len on.
  Milí naší členovia aj pre tento rok som si dovolila spracovať projekt monotematického zajazdu na Slovenský Komlóš,súčasťou ktorého bude prehliadka národopisných centier v partnerskom meste .Iste je Vám známe, Slovenský Komlóš je partnerským mestom Galanty.Ms zastupiteľstvo preto určitou finančnou čiaskou prispieva na projekt,ktorý pre nás znamená aj určité povinnosti,zabezpečiť kultúrny program pre komlóšske publikum. Pre tento čas,ktorý je určovaný opatreniami sa ale čas organizovania posúva, ale ja verím,že v krátkom čase pominú tieto podmienky a vy budete mať možnosť prejaviť záujem o účasť na zájazde.
  Všetkých Vás zo srdca pozdravujem, želám veľa slnečných lúčov,ktoré nám dopomôžu k dobrému zdraviu.

  Vaša predsedníčka Dr. Anna Piláriková

 3. Ďakujem za oznámenie, nech si my, presídlenci, a naši potomkovia uchovávame spomienky a udržujeme vzájomné kontakty. Miškova báseň -krásna.
  S pozdravom Olga Fejdiová, podpredsedníčka Spolku Slovákov z Juhoslávie.

 4. Pozrel som si na videu Komlóšsku svadbu (https://www.youtube.com/watch?v=Ouv2zPTVX9A&lc=UgxNoogythLp8HYqNm94AaABAg).
  Veru veru vravím Vám, ako ťažko je premeškanvô dohoniť …?! Obdivujem a želám Vám aj nadˇalej veľa mladých ktorí sa ešte hlasia k naším koreňom! Dotoho pán Bada a kolektív Spolku Slovákov. Ja som takieto svadby ešte preživ po výsídlení na Slovensku aj kedˇ som sa len ako babätko s komunitov z Pitvaroša vysídlili do Sládkovičova. Ďakujem za Vašu dobročinnosť v prospech naších koreňov na dolnej zemi Rakúsko – Uhorskej.
  Pavol Jan Jasovský

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.