Dopis Členom spolku

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image.png

Všetkým členom
Spolku Slovákov z Maďarska
V Galante, 5. december 2020

Vážení priatelia,
je za nami ďalší rok, dovoľte mi prosím, aby som Vás opäť oslovila a aspoň písomne pozdravila, keďže sa inak nedá.

V uplynulom roku sme neorganizovali a nepozvali Vás na žiadne naše spoločné stretnutie, takže sme si ani nemohli poskytnúť aspoň pár príjemných chvíľ, vyjadriť spomienky a spomenúť nové skutočnosti, ktoré tvoria kolorit nášho každodenného života.

Výbor Spolku napriek pandémie sa zišiel 2 krát a prerokoval stávajúcu situáciu. V krátkosti spomeniem iba to, že sme plánovali pri príležitosti Dňa Slovenského Komlóša uskutočniť kultúrno-spoločenské podujatie „Klenoty kultúrnych a duchovných hodnôt“ v dňoch 23. – 25. apríla 2020 tematický  zájazd, zameraný na národopisné pamiatky našich krajanov na Komlóši. Záujem členov bol veľký, prišla nám však do toho pandémia CORONA19 a naša snaha tým vyšla nazmar. Viac akcií sme z dôvodu uvedeného obmedzenia pohybu a zhromažďovania neriešili.

Spolok podporil vydanie publikácie „RODOKMENE“ Slovákov z Dolnej zeme finančným príspevkom 500 Euro. Kniha je k dispozícii od polovice októbra v cene 25 Euro aj s CD. Objednať alebo osobne vyzdvihnúť si ju môžete u p. Eva Tušková, 925 01 Matúškovo 874, e-mail: tuskova.sk@outlook.sk.

Počas roku 2020 sme blahoželali nášmu jubilantovi Ing. Michalovi Hroncovi podpredsedovi Spolku k 85.narodeninám a Zuzane Laukovej riaditeľke školy v Slovenskom Komlóši, predsedníčke Slovenskej národnostnej samosprávy k 60.narodeninám. Okrúhle životné jubileum oslávili v roku 2020 samozrejme viacerí naši členovia a členky, dátum narodenia niektorých členov bohužiaľ nemáme. Musím sa zmieniť aj o tej smutnejšej udalosti, keďže nás po ťažkej chorobe 19.10.2020 opustila dlhoročná členka výboru Spolku Marienka Sudorová.

Činnosť spolku v nasledujúcom roku 2021 je vzhľadom k pandemickej situácii veľmi ťažké plánovať, preto Vám neposkytnem zatiaľ žiadne návrhy, prepáčte.

Tak ako každý rok, aj teraz sa obraciam na Vás s výzvou, aby ste v rámci daňového priznania poukázali pre Spolok príspevok do výšky 2 % zaplatenej dane za rok 2020 podľa zákona o dani z príjmov, samozrejme oslovte aj príbuzných a známych. Termíny pre daňové priznanie si musíte odsledovať.

Pri tejto príležitosti si dovoľujem Vás poprosiť o vyrovnanie členského príspevku v tradičnej výške 5 E za rok 2021 cez poukážku alebo eBank.

Teším sa na stretnutie s Vami i keď príležitostí pre takéto stretnutia je veľmi málo.

Tohtoročný Advent, Vianoce a Nový rok budú ťažké. Celý tento rok bol ťažký. O to viac si môžeme vážiť to, že sme tu, že sme zdraví a že sa ešte môžeme na niečo tešiť. K týmto kresťanským sviatkom neodmysliteľne patrí aj akési „uskromnenie, stíšenie“, skorý príchod každodennej tmy priam núka, ak je čas, možnosť, v rodinách sa viac venovať jeden druhému, rozprávať sa, byť spolu, venovať ho najbližším.

Krásny a pokojný adventný čas, Vianoce a Nový rok 2021!

S pozdravom
PaedDr. Anna Piláriková, predsedníčka
Spolku Slovákov z Maďarska

PS:
Členské príspevky cez internet e.Bank:    IBAN:     SK2431000000004210124018
Informácia pre príjemcu:  meno a priezvisko odosielateľa

Poštovú poukážku zasielajte na adresu:
SSM , Bratislavská 1458/71, 92401 Galanta

10 odpovedí na „Dopis Členom spolku“

 1. Pani Anka, v mene celej rodiny ďakujeme za prianie k Advantu, Vianociam a Novému roku. Tebe a celému výboru prajeme iba to, počom všetci túžime – zdravie, zdravie a zdravie – potom to ďalšie príde.
  Paľo Bada s manželkou.
  K tomu jeden komlovšský vinš:
  “Ja som malý žiačik,
  mám ostrí bičačík,
  zarežeme svinku,
  budeme mať hostinku”.
  Pamodaj, nak sa darí.

 2. Ďakujem Badovci,z mojej zbierky Vám pridávam bónus:
  “Doniesov som vám oceľ,
  žeby sa vám hrnce miske nehubili
  a taniere neštiepali.
  Keľko máte kolov,teľko do vášho dvoru volov.
  Keľko máte reťazí,teľko vám peňazí.”
  Zo srdca praje Anka Piláriková s rodinou

 3. Ďakujeme za veršovačku predsedníčka naša.
  Aj ja sa pridávam s veršovačkou.
  Pri tej veľkej škole,
  blízo pri kostole ,
  žiaci spievajú ,
  pána Krista vítajú ,
  aj ja ho vítam,
  grajciarik si pýtam ,
  grajciarik mi dajte,
  zdraví ostávajte.
  Pamodaj dobrí deň!
  Mišo Hronec.

  1. Miško náš,sme naozaj na jednej vlnovej dľžke. Rozhodovala som sa totiž medzi dvomi veršíkmi. Jeden bol z tej Tvojej pokladnice. Vďaka za milý príspevok.Pozdrav si rodinku. Anka

 4. NAŠA MILÁ PREDSEDNIČKA ANIČKA ?
  K tým úžasným vinšom, sa chceme aj my pripojiť poďakovaním nielen za všetku Tvoju prácu, ktorú vyvíjaš v rámci nášho Spolku, ale aj za to, že nezabúdaš na všetkých nás, “svojich” roduverných, a to ani v nesmierne najťažších chvíĺach ? . Zároveň pripájame pre Teba a celú Tvoju rodinku, ale aj pre všetkých členov a priaznivcov Spolku Slovákov (nielen z Maďarska) krátky, úprimný vinš:
  “KEĎ PRICHÁDZAJÚ VIANOCE, SRDCE MI RÝCHLO TLKOCE. VŠETKÝM, KTORÝCH RADA MÁM, VESELÉ SVIATKY ŽELÁM. AJ ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK – PRAJEM VŠETKÝM VOSPOLOK!” Betka s rodinou
  ??

 5. Milá naša predsedníčka, všetci “výborníci” i priatelia našej veľkej rodiny potomkov Dolnozemcov.
  Ďakujeme, že nám osud doprial zveľaďovať dedičstvo našich rodičov aj prostredníctvom nášho spolku,ktorý vedie úžasný rodoľub – naša Anka.
  Ku slovám, ktoré dušu hladia pripájame:
  Nech tichá hudba veselosti,Vám počas celých Vianoc znie,nech ten rok nastávajúci Vám zdravie,šťastie a lásku prinesie.
  M. Feješová a B. Holbíková s rodinami

 6. Pripájam sa ku blahoželaniam,prajem Vám všetkým,veľa,veľa zdravia a božieho požehnania,krásne Vianoce a Nový rok 2O21.
  Pridám malý veršík:
  Ja som mala pana,nespávam ja sama,len smojou mamičkou pod teplou duchničkou,Pamodaj
  a ešte jeden :
  Ja som malá veverička pýtam si ja do košíčka,kus koláča,kus mrvána vypustím Vám z chyži vtáča a to vtáča štebotalo Pána Krista privítalo a ja ho vítam grajciarik si pýtam,grajciarik mi dajte v zdraví ostávajte Pamodaj.. Válkyová M.

 7. Milá Anička,
  ďakujem za vinš a ďakujem aj za náročnú prácu, ktorú vykonávaš v našom Spolku.
  Milí priatelia,
  želám Vám príjemné prežitie Vianočných sviatkov.
  Tento rok je skúškou trpezlivosti,rodinných vzťahov,porozumenia a tolerancie.
  Želám všetkým, aby sme boli zdravší,šťastnejší a aby to dobre dopadlo. Aby sme sa mohli dlho tešiť z faktu,že sme napriek všetkému ešte tu.
  Nak nás šeckych Pán Boh chráni a opatruje pri dobrom zdraví.
  Palo Farkaš

 8. Ja som malá vinšovníčka vinšujem Vám vinše , lebo neviem
  inšie. Korunku mi dajte s Bohom ostávajte. Pamodaj.
  Požehnané sviatky štastný Nový rok Vám vinšujú
  Babekovci

 9. Aj keď Marka naša Feješová zapriala aj v mojom mene , ale nedá mi a spomenula som si na moje detstvo keď som chodila po susedoch rytmovať.
  Ja som Betka veľmej malá, poslali ma moja mama, aby som Vám rytmovala, rytmu som sa naučila do škole som nechodila, keď mi máte tak mi dajte, za veľa ma nemeškajte, lebo ja mám deľako tajsť bude večer budem sa báť. Pamodaj dobrý večer.
  Prajem tiež spokojné a radostné sviatky plné šťastia, zdravia a lásk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.