Z úcty ku koreňom 2013

Rok 2013:  Spolok Slovákov z Maďarska je
15 ročný

(17.11.2013; www.luno.hu; 11.09. s. ; BR)

Písal sa 30. október 1998. V Galante sa zišlo 300 delegátov z 31 obcí Slovenska, aby si podľa príkladu presídlencov z bývalej Juhoslávie, Rumunska a Bulharska založili spolok ‑ Spolok Slovákov z Maďarska. Členovia organizácie si túto významnú udalosť pripomenuli slávnostným valným zhromaždením, ktoré sa uskutočnilo 25. októbra 2013 v Dome Matice slovenskej v Galante.

Kým sa vo veľkej sále začal slávnostný kultúrny program pod názvom „VÁM, JEDINE VÁM“, pred Domom Matice slovenskej sa uskutočnilo kladenie vencov pri pamätníku Návratu Slovákov do zeme svojich predkov pri príležitosti 65. výročia tejto udalosti. Slávnostné valné zhromaždenie uviedol Mládežnícky ľudový orchester IGRICI z Igramu pod vedením bývalého hosťujúceho učiteľa v Slovenskom Komlóši Miroslava Brnu. Pokračovateľom tradícií presídlencov z Dolnej zeme je folklórna skupina Miestneho odboru Matice slovenskej v Sládkovičove, ktorá účastníkov podujatia dojala dolnozemskými slovenskými ľudovými tancami a zvykmi.

Po kultúrnom programe sa ujala slova predsedníčka spolku Anna Piláriková. Spomínala na okolnosti zrodu spolku, pri ktorom stál aj “otec” dolnozemských Slovákov, historik, rodák z Báčskeho Petrovca Ján Sirácky. Ako uviedla, cieľom organizácie bola od začiatku spolupráca so slovenskými samosprávami a organizáciami v Maďarsku, a prehlbovanie živého kontaktu s krajanmi.

Dôležité miesto v jej činnosti mali spomienkové stretnutia k významným výročiam. Pri príležitosti 50. výročia presídlenia bola nainštalovaná pamätná tabuľa na seredskej železničnej stanici, ktorá pripomína príchod prvého transportu Slovákov z Maďarska, z Pitvaroša 14. apríla 1947. K 55. výročiu osadil spolok pamätnú tabuľu z červeného mramoru v evanjelickom kostole v Slovenskom Komlóši, ktorá bola darom tardošských Slovákov. Pri príležitosti 60. výročia bolo umiestnených viac pamätných tabúľ v mestách a obciach galantského a novozámockého okresu.

V priebehu 15‑ročného obdobia spolok zorganizoval množstvo výstav, výletov na Dolnú zem, plesov a iných podujatí. Za účasť na činnosti spolku a za spoluprácu sa A. Piláriková poďakovala partnerom odovzdaním pamätných listov. Pamätný list si medzi inými prevzali Štefan Murárik v zastúpení Trnavského samosprávneho kraja, primátor mesta Galanta Ladislav Maťašovský a predsedníčka občianskeho združenia Dotyk ľudskosti Katarína Hrkľová. Na slávnosti sa zúčastnila aj delegácia zo Slovenského Komlóša na čele s predsedníčkou Slovenskej národnostnej samosprávy Zuzanou Laukovou a delegácia Komlóšanov z Budapešti, ktorú viedol predseda Kruhu priateľov Slovenského Komlóša Pavol Beňo. Z. Lauková venovala jubilujúcej organizácii nedávno vydanú knihu starých pohľadníc o Slovenskom Komlóši, kým P. Beňo potešil publikáciou z memoárov člena Spolku, významného chemického inžiniera Alexandra Szokolaya, ktorú vydala Čabianska organizácia Slovákov a bola pred niekoľkými týždňami predstavená v Slovenskom Komlóši. Komlóšski Slováci sú vďační Spolku Slovákov z Maďarska za pomoc pri postavení pamätníka príchodu Slovákov do Slovenského Komlóša a za jeho zásluhy na podpise a nedávnom obnovení partnerskej zmluvy medzi Galantou a Slovenským Komlóšom.

O všetkých doterajších aktivitách organizácie sa záujemcovia môžu dozvedieť z útlej knižky vydanej k výročiu pod názvom “Z ÚCTY KU KOREŇOM”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.